Головна Сторінка » Блог » Юрій Ванетик: Що саме США сьогодні хочуть розуміти про Україну?

Юрій Ванетик: Що саме США сьогодні хочуть розуміти про Україну?

0

Видання The New York Times нагадує, що за останні два роки США надали Україні колосальну військову та економічну допомогу. Йдеться про понад 111 мільярдів доларів.

Водночас, значна частина республіканців у Палаті представників заявляють, що вони проти подальших витрат. Частина з найбільш консервативних представників GOP вимагають явити нову стратегію раніше, аніж вони зберуться голосувати за будь-які додаткові ресурси для України з американського бюджету.

З того, що я сьогодні чую від різних політиків у США, читаю в наших ЗМІ та особисто аналізую, влада України повинна прояснити дві ключові теми. Саме чіткі відповіді на ці два питання надто хочуть почути як основні американські політики, так і активні пересічні американці.

Перша тема: Україна має пояснити нашим політикам (і дуже переконливо пояснити), яким саме шляхом вона домагатиметься чітких успіхів у війні з росією.

Тобто, вже сказати, мовляв, «ми переможемо», «в нас міцнішає оборона», «наступ колись точно буде», «ми звільнимо колись наші території» тощо це вже у США зараз менше працює. Інакше кажучи, українська влада має сказати чітко, що Україні потрібна така-то чітка (!) кількість ресурсів й тоді, за певний конкретний період часу, буде зроблено такі-то й такі-торечі, результат буде такий-то й такий-то, домогтися вдасться того-то йтого-то. Усе має бути чітко та конкретно. Набагато важливіше зараз на нинішньому етапі ось такі тонкощіта чіткості, аніж загальні фрази, як то було раніше. Я поясню, чому зараз це повинно бути саме так.

Аніж просто продовжувати говорити американцям, мовляв, «ми воюємо за свободу, проти зла, ми постраждалі, зі США ми захищаємо вільний світ» і таке інше –так, це все правильно і усім зрозуміло, але вже зараз це менш ефективно. Усе тому, що пішло певне розчарування і в республіканців, і в демократів. Чужа війна будь-яким країнам набридає. Рано чи пізно настає свого роду втома. І, навіть, незважаючи на те, що говорив Блінкен, що це так само розвиває економіку США та наш військово-промисловий комплекс, від воєн країни втомлюються. Зрозуміло, що будь-яка війна стимулюватиме якісь економічні чинники в країнах-союзницях, але, як я вже неодноразово говорив, війна в Україні це світоглядний конфлікт між старим закритим світом диктатури та хоч доволі й проблемним, але прогресивним світом демократії і свободи. Незважаючи на усе це, у США наші політики хочуть почути набагато більше конкретики від України, точно розуміти конкретний план подальших дій офіційного Києва. І,навіть,хочуть почути конкретні пояснення того, чому якісь речі в України не вийшли або не виходять.

Друга тема: Це те, що назріває вже не перший місяць. Подібні питання від американців підігріваються різними подіями вже в самій Україні. США хочуть розуміти знову ж таки конкретно про те, чому владу України так часто звинувачують у корупції? Тут багато є запитань, наприклад, чому існують (щонайменше про це дуже часто в нас говорять) якісь незрозумілі зв’язки із росією в окремих людей в адміністрації? Чому часто лунають подібні звинувачення та чи мають вони під собою реальні підстави? Тобто, якимось шляхом владі України у цьому питанніпотрібно clear the air (розрядити обстановку). Потрібно буде проговорити для США ті речі, які реально тиснуть. Аджеподібні питання зависли ж у повітрі. Це все потрібно чітко артикулювати.

Подібні моменти є дуже для нас важливими. Тому, що посилився тиск з боку республіканців. Він розпочався вже не лише від «трампістів», а вже й у демократів зявляються настрої й запитання, мовляв, «куди ми йдемо у ситуації з війною в Україні?». Демократи теж почали вже трохи втомлюватися. Це, напевно, для насхарактерно після певного часу потроху втомлюватися. Я думаю, що сьогодні така втома у США зявляється тому, що ми не бачимо тих результатів, яких хотіли б.

Ми бачимо, що росія не приходить й не каже, мовляв, «давайте домовлятися». Контрнаступ виглядав шаблонно. Люди продовжують помирати, тривають постійні обстріли, мають місце руйнування та жертви. І до усього цього все більше йбільше у США тривають розмови про корупцію в Україні…

Ось чому ці дві теми мають бути виведені Україною на поверхню. Задля того, щоб мати сильний ефект, вони мають бути виведені на конкретику, де все буде переконливим, чітким і правдивим.

Те, як президент Зеленський раніше говорив у США, мовляв, «дайте нам ресурси, ми воюємо за усіх, ми підтримуємо мир, захищаємо свободу проти зла та несправедливості» це все вже не є таким ефектним, як раніше нами сприймалося.

Раніше цього було цілком достатньо. Зараз, я думаю, цього достатньо задля того, щоб перед Україною не зачинилися двері. Але, вже точно не достатньо для відновлення належної енергії подальшої співпраці в цих питаннях між США та Україною.

Юрій Ванетик, адвокат, політичний стратег та член Ради директорів міжнародної правозахисної агенції WEST SUPPORT (США)

Автор


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *